דניאל אראל
ראש המדרשה

ד"ר לפילוסופיה, מתעניין במילים ומעוניין בשקט. מתגורר במצפה רמון ומלמד במדרשה פילוסופיה מזרח-מערב, ספר הדאו, ואהבה וחופש. למידע על הקורסים - קראו עוד:

פילוסופיה מזרח-מערב

מהרגע שהפציעה באדם התודעה, הוא לא הפסיק לנסות ולהבין את מצבו. הבנה זו לבשה צורות מגוונות במהלך ההיסטוריה ולאור תרבויות העולם השונות, ובין אם אנו יודעים זאת או לא, חיינו המודרניים הם תוצר של כל אותן תפיסות. בקורס זה נצלול אל כמה מן הרעיונות אשר עיצבו את עולמנו, ונבחן מה ניתן ללמוד מהם כיום. נפגוש את אפלטון ובודהה, נקרא את דקארט ונגרג'ונה, וננסה להבין את ניטשה וא.ד. גורדון. מתוך הבנת הרקע הרעיוני שעליו חיינו מושתתים, נקווה לקבל תמונה בהירה של מצבנו אנו.


ספר הדאו

לפני כאלפיים וחמש מאות שנה, יצא החכם הסיני לאו דזה אל ההרים, ועל פי האגדה, השאיר אחריו קובץ של שירים והגיגים. קובץ זה – ספר הדרך והסגולה, או ספר הדאו – הפך ברבות הימים לבסיס של תפיסת החיים הדאואיסטית,  המנסה להכווין את תשומת ליבנו ולהתאים את פעולותינו כלפי הדפוס האורגני של הקיום. בקורס זה נקרא שירים נבחרים מספר הדאו, וננסה לתרגל את אחד העקרונות המרכזיים שבו: וו-ווי (פעולה חסרת-מאמץ).


אהבה וחופש

אהבה וחופש הן שתי שאיפות אנושיות בסיסיות. מצד אחד, אנחנו רוצים להיות נאמנים לעצמנו ולחיות באופן אותנטי – לפעול בהלימה עם המקצב הפנימי שלנו. ומצד שני, אנחנו מחפשים גם קשרים בעלי משמעות – יחסים רומנטיים בהם נוכל לחוות אינטימיות אוהבת ומקצב משותף. אך תחושות אלו עלולות לסתור אחת את השניה. שכן אהבה רומנטית כוללת לרוב גם סוג של קשר, זיקה ואף היאחזות, בעוד שחופש אישי מערב מידה של עצמאות, ריחוק ואף בדידות. מתח זה מתבטא רבות ביחסי מין, בהם הן הרצון לביטוי אישי מדויק, והן השאיפה לחוויה אינטימית משותפת פועלים בחוזקה. בקורס זה נשאל האם אפשר לחוות אותנטיות ואינטימיות בו זמנית? האם ניתן להיות באמת נאמן לעצמי, ועדיין להיות חלק משותפות זוגית? האם אפשר גם להשתחרר וגם להיקשר? בקורס זה נבחן את השאלות הללו דרך הפרספקטיבה האמנותית, הלשונית, ההגותית והמינית, וננסה להבין אילו מודלים תקשורתיים יכולים לעזור לנו להתמודד איתן.